Latem słońce nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem. Gdy pracujemy przez 8 godzin w zamkniętym i nasłonecznionym pomieszczeniu, spada nasza wydajność. Szukając sposobów na ochłodę, montujemy klimatyzatory. Codzienne przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu i gwałtowne zmiany temperatury bywają niekorzystne dla zdrowia. Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rozwiązaniem tego problemu może być montaż folii okiennych. Warto więc poznać sposób w jaki one działają.
Typowa folia okienna przeciwsłoneczna MAXUEL działa jak bariera dla promieni słonecznych, padających na szybę okienną. Trzeba zaznaczyć, że działanie naszych folii zależy od konstrukcji okna. Obecnie na rynku spotykamy zarówno zwykłe szyby pojedyncze, jak i zespolone, wypełnione argonem.
Padający na pojedynczą szybę promień słoneczny zostaje natychmiast od niej odbity. Część energii słonecznej jest zatrzymywana na szybie. Efektem tego jest nagrzewanie się szyby. Natomiast reszta energii słonecznej wpada przez szybę do środka pomieszczenia. Znaczna część energii słonecznej zaabsorbowanej na szybie (około 70%) zostaje wyrzucona na zewnątrz pomieszczenia, z kolei ok. 30% zaabsorbowanej energii słonecznej wpada do środka.
Różne typy folii okiennych posiadają różną charakterystykę i właściwości w zależności od zastosowania. Dla przykładu folia przeciwsłoneczna typu folia lustrzana (srebrne lustro weneckie) z dwóch stron odbija 48% energii słonecznej, absorbuje 38% i przepuszcza do środka pomieszczenia tylko 14% energii. Całkowita redukcja energii słonecznej po wystąpieniu efektu wtórnego obicia energii z energii zaabsorbowanej na szkle kształtuje się na poziomie 79%.