7 września 2016

Dlaczego warto montować folie okienne

foliggo + maxuell ENG

 

Latem słońce nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem. Gdy pracujemy przez 8 godzin w zamkniętym i nasłonecznionym pomieszczeniu, spada nasza wydajność. Szukając sposobów na ochłodę, montujemy klimatyzatory. Codzienne przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu i gwałtowne zmiany temperatury bywają niekorzystne dla zdrowia. Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rozwiązaniem tego problemu może być montaż folii okiennych. Warto więc poznać sposób w jaki one działają.

Typowa folia okienna przeciwsłoneczna MAXUEL działa jak bariera dla promieni słonecznych, padających na szybę okienną. Trzeba zaznaczyć, że działanie naszych folii zależy od konstrukcji okna. Obecnie na rynku spotykamy zarówno zwykłe szyby pojedyncze, jak i zespolone, wypełnione argonem.

Padający na pojedynczą szybę promień słoneczny zostaje natychmiast od niej odbity. Część energii słonecznej jest zatrzymywana na szybie. Efektem tego jest nagrzewanie się szyby. Natomiast reszta energii słonecznej wpada przez szybę do środka pomieszczenia. Znaczna część energii słonecznej zaabsorbowanej na szybie (około 70%) zostaje wyrzucona na zewnątrz pomieszczenia, z kolei ok. 30% zaabsorbowanej energii słonecznej wpada do środka.

Różne typy folii okiennych posiadają różną charakterystykę i właściwości w zależności od zastosowania. Dla przykładu folia przeciwsłoneczna typu folia lustrzana (srebrne lustro weneckie) z dwóch stron odbija 48% energii słonecznej, absorbuje 38% i przepuszcza do środka pomieszczenia tylko 14% energii. Całkowita redukcja energii słonecznej po wystąpieniu efektu wtórnego obicia energii z energii zaabsorbowanej na szkle kształtuje się na poziomie 79%.

W przypadku nowych szyb zespolonych z argonem nie powinniśmy stosować folii wewnętrznych, zwłaszcza na oknach umiejscowionych od strony południowej. Gdybyśmy zastosowali tutaj folię, szyba wewnętrzna nagrzewałaby się, emitując ciepło do środka pomieszczenia.
W krytycznych momentach szyba może pęknąć ze względu na wysoką różnice temperatur między pierwszą i drugą szybą zespoloną w oknie.
Montując taką folię na zewnętrznej szybie energia cieplna pochodząca ze słońca w dużym stopniu odbijana jest od razu w momencie dotarcia do okna. Nie występują duże różnice temperatur, a efekt redukcji ciepła przez jest rewelacyjny. Zwłaszcza na oknach połaciowych tupu VELUX, ROTO, gdzie od razu po montażu jest odczuwalny spadek temperatury
15134a07a3

 

By Paweł Nitka Informacje Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *